Ogródki działkowe – ulubione miejsce spotkań seniorów?

Społeczna rola ogródków działkowych ma bardzo długą historię i – co istotne – jest wciąż żywa. Starsi ludzie mieszkający w dużych miastach, spragnieni odpoczynku na łonie natury i zieleni, bardzo chętnie spędzają czas w ogródkach.

Wiele osób przeprowadza się nawet do swoich miejskich dacz na cały okres letni! Zastanówmy się zatem, dlaczego miejskie ogrody działkowe cieszą się wśród seniorów taką popularnością.
Aktywny senior to szczęśliwy senior

Ogródki działkowe wspierają aktywność seniorów. Osoby starsze często miewają problemy z motywacją i nie widzą sensu, aby wstać rano z łóżka. Posiadanie własnej działki daje ogromny bodziec do działania – wreszcie mamy realny powód, aby ruszyć się z domu i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu.

Co więcej, będąc na działce, możemy poznać inne osoby w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach – to właśnie w takich miejscach rodzą się trwałe przyjaźnie.

Część emerytów zauważa także inne korzyści związane z posiadaniem własnej działeczki, np. możliwość uprawiania owoców i warzyw. Po co kupować warzywa i owoce, skoro możemy wyhodować własne za półdarmo? Nie dość, że zaoszczędzimy, to będziemy mieć świadomość, że wyhodowaliśmy coś własnoręcznie.
Jak nabyć ogródek działkowy?

Obrót ogródkami działkowymi przypomina obrót innymi nieruchomościami, z tą różnicą, że działkowiec nie jest właścicielem ziemi, a jedynie posiada prawa do jej użytkowania.

W teorii płacimy jedynie za nasadzenia i zabudowanie, niemniej w praktyce cena jest uzależniona nie tylko od wielkości altanki i liczby drzewek, ale także od położenia ogródka.

Przykładowo ceny w Trójmieście zaczynają się od ok. 2 tysięcy złotych. Najdroższy ogródek, znajdujący się na Stogach, został wyceniony na 190 tysięcy złotych!

W myśl ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych istnieją dwie drogi uzyskania prawa do użytkowania ogródka: od zarządu bądź innego działkowca. W pierwszym przypadku działka nie może pozostawać w użytkowaniu innego działkowca, w drugim – podpisujemy umowę przekazania prawa do działki, czyli przekazania dzierżawy działkowej.

Umowa musi być sporządzona na piśmie z podpisami poświadczonymi przez notariusza, niemniej aby wejść w życie musi zostać zatwierdzona przez zarząd ogrodu.

Ustawa o Rodzinnych Ogródkach Działkowych wskazuje, że odmowa może nastąpić z ważnych przyczyn, zaś osoby zainteresowane mogą skierować ją do sądu w celu uznania za bezpodstawną.

Co istotne nowy działkowiec nie musi wstępować do organizacji działkowej, która prowadzi ogród. Oczywiście, jeżeli działkowiec nie zechce wstąpić do wspólnoty, rezygnuje z możliwości udziału w zebraniach, na których podejmowane są decyzje o opłatach, inwestycjach i wyborach do władz ogrodu.

Jeżeli podejmujemy decyzję o zakupie działki od dotychczasowego działkowca, warto pamiętać o zastrzeżeniu, że pieniądze zostaną przekazane wówczas, gdy PZD podejmie uchwałę i podpisze umową. W innym wypadku może okazać się, że po przekazaniu pieniędzy zarząd z jakichś powodów nie zgodzi się na podpisanie umowy z nabywcą.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy zakup ogródka działkowego ma sens, warto porozmawiać z osobami, które mają własne działki. Po usłyszeniu kilku opinii na pewno wyrobimy sobie pogląd na temat ogródków działkowych i podejmiemy dobrą decyzję.

Related articles

Back to Top