Urządzając mieszkanie dla osoby starszej, musimy wziąć pod uwagę jej przyzwyczajenia oraz sposób życia. Najważniejsze, aby nie robić zbyt dużej rewolucji w domu – koniec końców „starych drzew” się nie przesadza. Senior nadal musi czuć, że jest u siebie – wiedzieć, że jest na znanym terenie.
Naszym głównym zadaniem jest zatem usunięcie zbędnych mebli bądź ustawienie ich w taki sposób, aby nie utrudniały przemieszczania się między pomieszczeniami. Zamiast dywanów możemy położyć wykładziny, które są łatwiejsze w czyszczeniu i przylegają do całej powierzchni podłogi, zmniejszając ryzyko potknięcia się.
Dbajmy także o to, aby podłogi nie były śliskie; jeżeli istnieje możliwość, zdemontujemy progi, bądź oznaczmy je w taki sposób, aby były dobrze widoczne nawet po zmroku.
Sprawa komplikuje się, jeżeli senior cierpi na dodatkowe dolegliwości, np. chorobę Alzheimera. W takim przypadku warto jest oznakować pomieszczenia lub – w bardziej zaawansowanych stadiach choroby otępiennej – rozwiesić strzałki, dzięki którym z łatwością trafi do danego pomieszczenia.
Geriatrzy radzą także, aby każdemu pokojowi przyporządkować inny kolor, np. pisząc słowo „kuchnia” na żółtym papierze i dodatkowo rysując strzałeczkę. Oprócz tego pomocne będzie rozlepienie nalepek na szufladach i meblach z opisem zawartości ich wnętrza. Nie trzeba chyba dodawać, że chory na Alzheimera lepiej odnajduje się w pomieszczeniach z mniejszą liczbą rzeczy.
Naszym zadaniem jest zatem zminimalizowanie wystroju pomieszczenia – wyniesienie niepotrzebnych mebli, oczyszczenie szafek ze zbędnych gadżetów.
Osoby, u których wykryto wczesne stadium Alzheimera, i które póki co mogą pozostawać same w domu, nie powinny mieć łatwego dostępu do narzędzi i sprzętów, które stanowią zagrożenie.
W sklepach z artykułami medycznymi i akcesoriami dla seniorów znajdziemy m.in. specjalne klamry zabezpieczające dedykowane do kuchenki i drzwi wejściowych.
Przystosowanie łazienki
O ile adaptacja dziennych pomieszczeń nie sprawia dużych trudności, o tyle przystosowanie łazienki do potrzeb chorego może być już uciążliwe i wymagające zaangażowania większych funduszy.
Jako że mobilność seniora maleje praktycznie z roku na rok, warto pomyśleć o zastąpieniu wanny głębszym brodzikiem prysznicowym lub zakupie specjalnego siedziska nawannowego oraz maty antypoślizgowej, dzięki którym wejście do wanny nie będzie już trudnym zadaniem. Coraz więcej producentów oferuje także specjalne podnośniki lub schodki umożliwiające wejście do wanny.
Równie przydatnym akcesorium dla chorych i osób starszych są uchwyty, które mogą być montowane na ścianach pomieszczeń, w których poruszanie się jest problematyczne z punktu widzenia seniora. Uchwyty przybierają przeróżne formy – producenci oferują nawet uchwyty montowane pod materacem łóżka, umożliwiające przejście z pozycji leżącej do siedzącej po przebudzeniu się, kiedy mięśnie są jeszcze zastane.
To, które akcesoria okażą się przydatne dla osoby starszej, zależy od jej mobilności oraz schorzeń. Od nas zależy, czy stworzona przestrzeń spełni jej oczekiwania. Wybierajmy zatem mądrze i kupujmy jedynie to, co rzeczywiście może okazać się przydatne.