Domowe Instalacje fotowoltaiczne Kielce

Fotowoltaika – co to jest i jak działa?

Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem w domu paneli słonecznych, zapewne zastanawiasz się, jak to wszystko działa. Oto krótki opis działania domowych systemów fotowoltaicznych (PV) oraz tego, w jaki sposób można dzięki nim zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Działanie paneli fotowoltaicznych polega na przekształcaniu światła słonecznego w energię elektryczną. Składają się one z szeregu ogniw, zwykle wykonanych z krzemu, które pochłaniają energię słoneczną i wytwarzają prąd elektryczny. Prąd ten może być następnie wykorzystany do zasilania domu lub firmy.

Systemy fotowoltaiczne są dostępne w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb energetycznych użytkownika. Typowy system domowy może mieć moc około 4 kilowatów (kW), co wystarcza do wytworzenia około 4000 watów energii elektrycznej. Wystarcza to do zasilania około 10 żarówek lub małej lodówki.

Domowe Instalacje fotowoltaiczne Kielce mogą być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej na dwa sposoby:

1. Systemy on-grid

Systemy on-grid są podłączone do sieci elektrycznej, więc nadwyżka energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne może być oddawana do sieci. Jest to tzw. pomiar netto, a za wytworzoną energię elektryczną zwykle otrzymuje się zapłatę.

2. Systemy off-grid

Systemy off-grid nie są podłączone do sieci elektrycznej, więc energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest wykorzystywana do zasilania domu lub firmy. Nadwyżki energii elektrycznej mogą być przechowywane w akumulatorach do wykorzystania w nocy lub podczas przerw w dostawie prądu.

Okres eksploatacji systemów fotowoltaicznych wynosi zazwyczaj około 25 lat, są więc one doskonałą inwestycją długoterminową. Wymagają bardzo niewielkiej konserwacji, a po ich zainstalowaniu natychmiast zaczynają wytwarzać energię elektryczną.

Related articles

Back to Top