Cechy wyróżniające styl skandynawski to przestrzeń, świetliste, czyste barwy (dużo bieli), naturalne materiały (drewno, wiklina), funkcjonalne rozwiązania, oszczędne w formie, jak również wysoka jakość.
Co kraj to… styl
Gdy sięgniemy do źródeł powstania tego sposobu aranżacji, zobaczymy, że każdy skandynawski kraj wykształcił swój odrębny styl. Styl duński jest delikatny, romantyczny; dominuje w nim biel. Szwecja kładzie nacisk na minimalizm, a Finlandia – na geometryczne motywy i wyraziste kolory, najczęściej czerń i biel. Niektórzy twierdzą, że styl skandynawski powinien być nam bliski: w końcu jasne wnętrza optycznie powiększą nasze małe mieszkania, które w dodatku przez pół roku są niewystarczająco oświetlone naturalnym światłem. Skandynawski minimalizm podoba się głównie ludziom młodym, którzy doskonale odnajdują się w nowoczesnych i minimalistycznych, a zarazem eleganckich i stylowych wnętrzach. Naturalność, prostota i bezpretensjonalność to cechy, dzięki którym ten sposób aranżacji wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością.
Więcej przestrzeni!
Styl skandynawski opiera się na naturalnym pięknie przyrody i wnosi do wnętrz spokój oraz czystość form. Charakterystyczne jest oszczędne gospodarowanie meblami – styl ten każe unikać przeładowania wnętrz sprzętami. Siłą funkcjonalizmu jest z kolei użytkowość podążająca za stylem życia, a równocześnie odwołująca się do rozwiązań stosowanych w dawnych domach wiejskich opartych na skromności i wygodzie. W efekcie szwedzkie czy duńskie mieszkania są ponadczasowe, nie podążają za modą i nie epatują bogactwem. Wnętrza domów są wygodne, przytulne i swobodne.
Więcej światła!
Ściany wykańcza się najczęściej materiałami w naturalnych i pastelowych kolorach. Duże jasne płaszczyzny ścian rozświetlają wnętrza, w których zimą szybko zapada zmrok. By nadać wnętrzom przytulny charakter, można użyć tapet. W mieszkaniach inspirowanych stylem duńskim na ścianach pojawia się również fornir, czyli bardzo cienkie arkusze drewna zachowujące ciągłość wzoru. Ważnym elementem ściany są również duże przeszklenia, w sposób naturalny włączające w przestrzeń domu piękne krajobrazy. Umiejętnie dobrane oświetlenie pozwoli nam optycznie powiększyć pokój, wyeksponować kolory, a także podkreślić detale dekorujące wnętrze.
Kuchnie w stylu skandynawskim są przeważnie białe, a meble bardzo proste – być może to decyduje o tym, że są ponadczasowe. Białe kuchnie nie są nudne, wręcz przeciwnie, stanowią fantastyczne tło pod inne kolory, które można wprowadzić do pomieszczenia jako dodatki i dekoracje.
W krajach Północy podstawą są naturalne materiały, a przede wszystkim łatwo dostępne w Skandynawii drewno. Styl skandynawski proponuje więc podłogi drewniane.
Mniej pretensjonalności!
Przestrzenność i minimalizm to dwie istotne cechy stylu skandynawskiego. Taki efekt dają proste, lekkie, często ażurowe meble. Obok drewna świetnie odnajduje się wiklina – najczęściej pod postacią krzeseł i wszelkich koszy, użytkowych i ozdobnych. Inne materiały zachowujące styl to szkło i wełna.
Skandynawski sekret tkwi w szczegółach. Dodatki, wykończenia i detale odgrywają niebagatelną rolę. Dzięki nim ascetyczne pomieszczenia nabierają charakteru. W przypadku wybierania ozdób kryterium jest naturalność – czasem zielone szkło butelki dekoruje wnętrze o wiele bardziej oryginalnie niż drogie, wyszukane figurki. Bardzo pożądane są wszelkie inspiracje roślinne i zwierzęce.