Złoty okres stylu skandynawskiego trwał od lat 30-tych do 70-tych ubiegłego stulecia, ale ta metoda aranżacji wnętrz jest popularna na całym świecie również dziś.

Cechy wyróżniające styl skandynawski to przestrzeń, świetliste, czyste barwy (dużo bieli), naturalne materiały (drewno, wiklina), funkcjonalne rozwiązania, oszczędne w formie, jak również wysoka jakość.

Co kraj to… styl

Gdy sięgniemy do źródeł powstania tego sposobu aranżacji, zobaczymy, że każdy skandynawski kraj wykształcił swój odrębny styl. Styl duński jest delikatny, romantyczny; dominuje w nim biel. Szwecja kładzie nacisk na minimalizm, a Finlandia – na geometryczne motywy i wyraziste kolory, najczęściej czerń i biel. Niektórzy twierdzą, że styl skandynawski powinien być nam bliski: w końcu jasne wnętrza optycznie powiększą nasze małe mieszkania, które w dodatku przez pół roku są niewystarczająco oświetlone naturalnym światłem. Skandynawski minimalizm podoba się głównie ludziom młodym, którzy doskonale odnajdują się w nowoczesnych i minimalistycznych, a zarazem eleganckich i stylowych wnętrzach. Naturalność, prostota i bezpretensjonalność to cechy, dzięki którym ten sposób aranżacji wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością.

Więcej przestrzeni!

Styl skandynawski opiera się na naturalnym pięknie przyrody i wnosi do wnętrz spokój oraz czystość form. Charakterystyczne jest oszczędne gospodarowanie meblami – styl ten każe unikać przeładowania wnętrz sprzętami. Siłą funkcjonalizmu jest z kolei użytkowość podążająca za stylem życia, a równocześnie odwołująca się do rozwiązań stosowanych w dawnych domach wiejskich opartych na skromności i wygodzie. W efekcie szwedzkie czy duńskie mieszkania są ponadczasowe, nie podążają za modą i nie epatują bogactwem. Wnętrza domów są wygodne, przytulne i swobodne.

Więcej światła!

Ściany wykańcza się najczęściej materiałami w naturalnych i pastelowych kolorach. Duże jasne płaszczyzny ścian rozświetlają wnętrza, w których zimą szybko zapada zmrok. By nadać wnętrzom przytulny charakter, można użyć tapet. W mieszkaniach inspirowanych stylem duńskim na ścianach pojawia się również fornir, czyli bardzo cienkie arkusze drewna zachowujące ciągłość wzoru. Ważnym elementem ściany są również duże przeszklenia, w sposób naturalny włączające w przestrzeń domu piękne krajobrazy. Umiejętnie dobrane oświetlenie pozwoli nam optycznie powiększyć pokój, wyeksponować kolory, a także podkreślić detale dekorujące wnętrze.

Kuchnie w stylu skandynawskim są przeważnie białe, a meble bardzo proste – być może to decyduje o tym, że są ponadczasowe. Białe kuchnie nie są nudne, wręcz przeciwnie, stanowią fantastyczne tło pod inne kolory, które można wprowadzić do pomieszczenia jako dodatki i dekoracje.

W krajach Północy podstawą są naturalne materiały, a przede wszystkim łatwo dostępne w Skandynawii drewno. Styl skandynawski proponuje więc podłogi drewniane.

Mniej pretensjonalności!

Przestrzenność i minimalizm to dwie istotne cechy stylu skandynawskiego. Taki efekt dają proste, lekkie, często ażurowe meble. Obok drewna świetnie odnajduje się wiklina – najczęściej pod postacią krzeseł i wszelkich koszy, użytkowych i ozdobnych. Inne materiały zachowujące styl to szkło i wełna.

Skandynawski sekret tkwi w szczegółach. Dodatki, wykończenia i detale odgrywają niebagatelną rolę. Dzięki nim ascetyczne pomieszczenia nabierają charakteru. W przypadku wybierania ozdób kryterium jest naturalność – czasem zielone szkło butelki dekoruje wnętrze o wiele bardziej oryginalnie niż drogie, wyszukane figurki. Bardzo pożądane są wszelkie inspiracje roślinne i zwierzęce.