Klarowny wywar rybny na galaretę.

Składniki:

– 2 głowy karpia
– 2 marchewki
– seler
– pietruszka
– por
– sól, cukier, ocet
– białka z 2 jajek

– żelatyna

Sposób przygotowania:

Głowy karpia myjemy i dokładnie oczyszczamy ze skrzeli oraz oczu ( pozostawienie tych części spowoduje, że wywar będzie lekko gorzkawy i bardziej mętny ).

Do garnka wlewamy 4 litry zimnej wody, a następnie wkładamy głowy karpia, warzywa i gotujemy na małym ogniu około 1,5 godziny zbierając powstałą szumowinę ( na tym etapie nie solimy ).

Następnie wyciągamy wszystko i w tym momencie możemy w takim wywarze ugotować kawałki ryby na galaretę – max 20 minut na małym ogniu.

Pokrojone kawałki ryby należy wcześniej natrzeć solą, białym pieprzem i skropić sokiem z cytryny oraz odstawić na 3-4 godziny do lodówki.

Po ugotowaniu ryb wyciągamy je, a wywar przecedzamy przez sito i odstawiamy do wystudzenia.

Kolejnym krokiem jest sklarowanie i doprawienie wywaru na galaretę.

Wystudzony wywar zaczynamy podgrzewać i wtedy wlewamy do do niego mocno roztrzepane białka jajek, oraz ocet ( 1 łyżka na 1 litr wywaru ).

Podczas podgrzewania białko nam się zetnie i osiądzie na dnie kumulując przy sobie całą mętność wywaru.

Następnie delikatnie zlewamy wywar przez złożoną kilkukrotnie gazę nie przelewając go do końca.

Wywar doprawiamy pod własny smak solą i cukrem.

Żelatynę ( w ilości odpowiedniej na 1 litr według wskazówek na opakowaniu ) rozpuszczamy w zimnej wodzie, a następnie wlewamy ją do podgrzanego wywaru i cały czas mieszamy, aż nam się rozpuści.

Galaretę taką możemy wykorzystać do wszelkiego rodzaju gotowanych ryb, pulpetów i gałek rybnych oraz ryby faszerowanej w galarecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.