Wiśnie w syropie.

Składniki:

– 1 kg wydrylowanych z pestek wiśni ( około 1,2 kg przed )
– 700 g cukru

Sposób przygotowania:

Najlepiej zacząć rano lub wieczorem ( wtedy łatwiej zachować odstęp 12 godzinny ).

Czyste i przebrane wiśnie drylujemy z pestek, wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem, a następnie mieszamy, przykrywamy pokrywką i odstawiamy w temp. pokojowej na 12 godzin.

Po tym czasie wiśnie oddzielamy od powstałego soku, który należy zagotować – do gorącego syropu ponownie wrzucamy wiśnie, mieszamy i odstawiamy na kolejne 12 godzin.

Powtarzamy to pięć razy za każdym razem wyciągając wiśnie przed zagotowaniem syropu.

 

Na koniec wkładamy wiśnie na gorąco do wyparzonych słoiczków, zalewamy je gorącym syropem, zakręcamy i odwracamy.

Po 20 minutach odwracamy słoiki i jeżeli po godzinie, któraś z zakrętek nie jest wklęsła to taki słoik można dodatkowo pasteryzować w piekarniku przez 40 minut w temp. 130 C.

Wiśnie są chrupiące i po odsączeniu z syropu idealnie nadają się do ciast, tortów lub lodów.

Syrop natomiast można wykorzystać jako bazę sosu do naleśników, bucht, gombowców czy leniwych pierogów lub jako polewę do lodów, albo dodatek do alkoholu.

2 komentarze

  1. Świetny przepis. Zrobiłam i spróbowałam – wisienki doskonałe. Mam tylko dylemat, bo dodatkowo po rozlaniu dla pewności pasteryzowałam i owoce po pasteryzacji opadły na dno. Słyszałam, że powinny wypłynąć do góry bezpośrednio po gotowaniu. Zakrętki są jednak mocno wklęsłe i nie wiem czy słoiki są dobrze zawekowane.

    1. Tak się zachowują owoce jak robimy kompoty. Natomiast w tym przepisie jest inna gęstość płynu i owoce opadają – będzie ok 👍😊 pozdrawiam Darek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.