Pieczeń ze schabu.

Składniki:

– 1,5 kg schabu wieprzowego
– 100 g smalcu lub olej rzepakowy
– jarzynka domowa lub vegeta, papryka słodka

Sposób przygotowania:

Mięso czyścimy, płuczemy i osuszamy, a następnie przyprawiamy domową jarzynką ( vegetą ) i dusimy w garnku na smalcu lub oleju (pod przykryciem).

Jak włożymy schab na rozgrzany tłuszcz to od razu dolewamy gorącą wodę na wysokość około 3 cm i dusimy na małym ogniu od czasu do czasu przewracając mięso – w między czasie dolewamy jeszcze wodę, a całkowity czas duszenia i smażenia to około 90 minut.

Po około 75-80 minutach duszenia nie dolewamy już wody i pozwalamy jej odparować ( częściowe przykrycie ).

Kiedy zostanie sam tłuszcz posypujemy mięso słodką papryką i obsmażamy z każdej strony na rumiany kolor (przy przewracaniu schabu dodajemy jednak za każdym razem niewielką ilość wody, żeby mięso za szybko nie spaliło się).

Wyciągamy z garnka i kroimy na plastry dopiero po wystudzeniu.

Pozostały tłuszcz po smażeniu wykorzystujemy do zrobienia sosu pieczeniowego.

Jeżeli mamy zamiar schab wykorzystać do innych potraw lub sosów, albo zjeść go na zimno do chleba to tłuszczu nie wyrzucajmy.

Zalewamy wtedy garnek 1/3 szklanki gorącej wody i mieszamy, żeby tłuszcz nam się odkleił od dna. Chowamy go następnie w małym pojemniczku do zamrażarki. Przyda nam się do zrobienia sosu w innym terminie np. do pulpetów, mięs gotowanych lub kotletów mielonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.