Smażone talarki kartoflane z zsiadłym mlekiem.

Składniki na 2 osoby:

– 750 g średniej wielkości kartofli
– płaska łyżka cukru
– sól
– olej rzepakowy

Sposób przygotowania:

Kartofle obieramy ze skórki i płuczemy, a następnie kroimy je na cienkie talarki (można użyć tarki).

Cukier rozpuszczamy w kilku łyżkach gorącej wody.

Pokrojone talarki wkładamy do miski, a następnie przepłukujemy je kilka razy w zimnej wodzie, odcedzamy i zalewamy świeżą zimną wodą do której dodajemy rozpuszczony cukier – mieszamy i odstawiamy na 45 minut (najlepiej do lodówki).

Talarki odcedzamy na sicie przez kilkanaście minut (można talarki powycierać na papierowym ręczniku, żeby podczas wstępnego smażenia mniej pryskały) i smażymy na większej patelni, na oleju rzepakowym ( dzielimy całą porcję na dwa smażenia ) soląc je po włożeniu na patelnię – oleju używamy w ilości, żeby przykrył nam dno patelni.

Na początku talarki smażymy pod przykryciem, żeby nie pryskał tłuszcz, a kiedy się już trochę podsmażą z obu stron to możemy zdjąć pokrywkę i dosmażyć na rumiano tak jak nam odpowiada.

Talarki są ze sobą posklejane, chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku.

Ciekawostka:

Podczas płukania talarków wypłukujemy skrobię, czyli cukier złożony (polisacharyd). Przez kąpiel wodną w słodkiej wodzie uzupełniamy cukier w kartoflach o sacharozę, czyli dwucukier, odpowiedzialny za brunatnienie, ciemnienie i chrupkość, czyli za zachodzenie reakcji Maillarda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.