Smażone zaguby podlaskie ( zawijasy nasutowskie ) dodatkowo okraszone podsmażoną cebulą.

Zaguby podlaskie to wierna kopia znanych od pokoleń i udokumentowanych w starych księgach “zawijasów nasutowskich” – nazwa pochodzi od wsi Nasutów na Lubelszczyźnie.

Farsz może być bez boczku z samą cebulą ( można wtedy wierzch okrasić podsmażonym boczkiem lub słoninką ). Ciasto na zaguby robimy podobnie jak na pierogi.

Zaguby są bardzo dobre odsmażane na drugi dzień.

Składniki na farsz oraz sposób przygotowania:

– 0,9 kg obranych kartofli sypkich ( typu C lub BC )
– 250 g wędzonego boczku
– 2 średnie cebule
– pieprz czarny mielony, sól, majeranek, domowa jarzynka lub vegeta

Kartofle obieramy i trzemy na tarce z małymi oczkami (jak na placki kartoflane) – odciskamy z wody, którą przelewamy do miseczki i po odstaniu wylewamy, a skrobię, która się zebrała na dnie dodajemy z powrotem do tartych kartofli.

Boczek kroimy w kostkę i smażymy, a następnie po kilku minutach dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i dalej smażymy (jeżeli boczek będzie mało tłusty to można dodać trochę smalcu).

Do usmażonego boczku i cebuli dodajemy kartofle, majeranek, pieprz i trochę jarzynki do smaku.

Wszystko smażymy często mieszając do całkowitego odparowania kartofli – czas zależy od gatunku kartofli i trwa to około 5 -10 minut.

Jeżeli nie odparujemy dobrze kartofli to farsz może nam wypłynąć podczas gotowania – jak mamy problem z kartoflami i będą mało klejące to można je zagęścić mąką.

Składniki na ciasto oraz sposób przygotowania:

– 400 g mąki pszennej
– 1 szklanka bardzo ciepłej wody
– 3 łyżki oleju
– 1 łyżeczka soli

Do wody wlewamy olej, wsypujemy sól i mieszamy – wlewamy do miski z przesianą mąką i wszystko jeszcze raz mieszamy.

Wykładamy ciasto na podsypany mąką blat lub stolnicę i wyrabiamy, a następnie odkładamy w misce, żeby odpoczęło na 10 minut.

Sposób przygotowania podlaskich zagub:

Ciasto i farsz dzielimy na dwie części. Ciasto trzeba rozwałkować na prostokąty – nakładamy na nie farsz i zwijamy w rolady. kroimy ukośnie na 3 cm plastry.

Zaguby wrzucamy delikatnie do gotującej się i lekko osolonej wody z dodatkiem kilku łyżek oleju i gotujemy na małym ogniu około 15 minut od czasu wypłynięcia na wierzch.

Podajemy od razu na ciepło z okrasą z podsmażonej cebuli i boczku lub odsmażamy po wystygnięciu, albo na drugi dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.