Chleb żytni razowy na maślance.

Wyciągam swój zaczyn (około 80-100 g na 1 chleb) z lodówki półtorej doby wcześniej (najlepiej wieczorem) – dolewam około 1/2 szklanki ciepłej wody i dodaję 1 łyżkę mąki żytniej.

Na drugi dzień rano wkładam zaczyn do miski, w której będę wyrabiał chleb i dokarmiam go co kilka godzin przez cały dzień mąką żytnią lub orkiszową oraz dolewam po kilka łyżek ciepłej przegotowanej wody.

Zaczyn na wieczór ma ważyć około 350 g, a konsystencja podobna jest do gęstej śmietany.

Miska ma być cały czas przykryta ściereczką.

Na noc delikatnie posypujemy zaczyn mąką i nie mieszamy go. 

Jeżeli chcemy piec więcej chlebów to zaczynu z lodówki trzeba wyciągnąć odpowiednio więcej.

Na trzeci dzień rano :

Składniki na 1 chleb o wadze po upieczeniu około 1,5 kg:

– 350 g rozrobionego zaczynu
– mąka żytnia razowa typ 2000 – około 1 kg
– około 250 ml maślanki
– miód 35 g
– sól 12 – 15 g
– ciepła woda do rozpuszczenia miodu i soli – około 1/2 szklanki

Sposób przygotowania:

Do rozrobionego zaczynu dodajemy rozpuszczony w ciepłej wodzie miód i sól oraz letnią maślankę (można ją trochę podgrzać po wyciągnięciu z lodówki).

Całość wlewamy do miski.

Wsypujemy następnie do miski 800 g mąki i wszystko dokładnie mieszamy (konsystencja ciasta ma być luźna, ale nie lejąca – jak jest zbyt zbita to dolewamy trochę letniej wody).

Wykładamy całość na blat posypany resztą mąki i wyrabiamy, aż ciasto będzie odchodziło od rąk i będzie ważyło około 1,7 kg ( po upieczeniu około 1,5 kg ).

Do wysmarowanej olejem, masłem lub margaryną foremki nakładamy ciasto i przykrywamy ściereczką, czekamy aż wyrośnie ( czas zależy od mocy zaczynu, około 3-4 godziny ).

Pieczemy bez termo obiegu (góra-dół) około 50 minut na najniższym stopniu piekarnika (15 minut na 250 C, a później na 210 C) – przed włożeniem foremki do piekarnika wyrośnięte ciasto spryskujemy lub delikatnie smarujemy wodą używając pędzelka.

Można w trakcie pieczenia po 20 minutach też szybko spryskać wodą lub posmarować olejem jak ktoś lubi bardziej wypieczony chleb.

Po wyciągnięciu z piekarnika smarujemy zimną wodą (glazurowanie skórki).

Moja foremka ma wymiary 32,12,7 cm.

Na zdjęciach chleby zrobione z potrójnej porcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.