Ogórki gruntowe około 2,7 kg na 7 słoików 0,7 l – polecam jasne odmiany – np. śremianin, śremskie
Dodatkowo na 1 słoik:
– 1/2 płaskiej łyżeczki żółtej lub białej gorczycy
Zalewa na 7 słoików o pojemności 0,7 l:
– 8 i 1/2 szklanki wody – 1 i 1/2 szklanka octu z białych winogron lub jabłkowego 6 %, albo 1 szklanka octu spirytusowego 10% – 1 i 1/2 szklanki cukru – 2 łyżki soli kamiennej nie jodowanej
Do zalewy dodajemy na jeden słoik:
– 5 kulek ziela angielskiego – 2 liście laurowe – 4 plasterki marchewki
Sposób przygotowania:
Jeżeli ogórki były zbierane dzień wcześniej to zalewamy je zimną wodą na około 2 godziny, żeby nam odżyły, a następnie myjemy. Natomiast jeżeli były zrywane w dniu kiedy robimy przetwory do słoika to wystarczy je umyć.
Po umyciu ogórków możemy z nich odciąć końcówki, ale nie jest to konieczne (to takie moje przyzwyczajenie, które wyniosłem z domu rodzinnego).
Do słoików wsypujemy gorczyce i układamy ogórki – pierwszy rząd pionowo i później poziomo.
Marchew obieramy ze skórki, kroimy w plasterki i gotujemy około 6 minut w wodzie z dodatkiem soli, liści laurowych i ziela angielskiego, a następnie wyławiamy z wody marchewkę, liście laurowe, ziele angielskie i wkładamy do słoików. Do wody (zalewy) dodajemy cukier, ocet i po ponownym zagotowaniu możemy zalewać słoiki z ogórkami.
Słoiki pasteryzujemy 5 minut.
Dno garnka wykładamy złożoną gazą i wkładamy słoiki – zalewamy ciepłą wodą na wysokość 3/4 słoików. Jak woda się zagotuje to zmniejszamy płomień pod palnikiem i pasteryzujemy 5 minut.
Po wyciągnięciu słoików odwracamy je do góry dnem i układamy na desce drewnianej lub jakiejś podkładce.
Po 30 minutach można słoiki obrócić.
Na bieżąco gotowe do spożycia po około 10 dniach. Natomiast przechowywane w piwnicy ( u mnie w temp. 18 C ) wytrzymują bez problemu ponad rok.
Dodaj komentarz