Składniki:
– 2 większe lub 4 małe polędwiczki wieprzowe
– 60-70 g smalcu
– domowa jarzynka lub vegeta, papryka słodka, pieprz czarny mielony
Sposób przygotowania:
Polędwiczki myjemy, osuszamy i jeżeli są większe to kroimy na pół, a jak mniejsze to smażymy w całości.
Wkładamy je do garnka z nagrzanym tłuszczem, przyprawiamy jarzynką, czarnym pieprzem i smażymy chwilę z każdej strony. Następnie wlewamy 3/4 szklanki gorącej przegotowanej wody i dusimy polędwiczki na małym ogniu najpierw pod przykryciem obracając je co kilka minut ze wszystkich czterech stron, a następnie jak obróciliśmy już z każdej strony to pod częściowym przykryciem.
Kiedy woda wyparuje to przyprawiamy słodką papryką i smażymy z każdej strony dolewając 2-3 razy trochę gorącej wody (5-6 łyżek), żeby polędwiczki za szybko się nie przypiekły i doszły w środku.
Wyciągamy z garnka kiedy stwierdzimy, że są odpowiednio dla nas podsmażone.
Kroimy na grubsze plastry (mięso lepiej się kroi jak trochę przestygnie) i dodajemy do sosu kurkowego.
Pozostałego tłuszczu po smażeniu nie wyrzucamy – zalewamy garnek 1/3 szklanki gorącej wody, mieszamy, żeby tłuszcz nam się odkleił od dna i chowamy w małym pojemniczku do zamrażarki.
Przyda nam się w późniejszym czasie do zrobienia sosu pieczeniowego.
Więcej zdjęć poniżej:
Polędwiczki wieprzowe smażone w całości.
Przepis na sos kurkowy:
Składniki:
– 450 g świeżych lub mrożonych kurek ( pieprznika jadalnego )
– 250 g śmietany 18 %
– 0,8 litra bulionu warzywnego, mięsnego lub zrobionego z kostek rosołowych, albo vegety
– 2 średnie cebule
– 3 ząbki czosnku
– 2 łyżki mąki pszennej
– 2 łyżki posiekanego koperku
– 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
– masło
– sól, pieprz czarny mielony
Sposób przygotowania:
Kurki czyścimy, płuczemy, kroimy i smażymy na patelni około 6 minut (na maśle).
Cebulę kroimy w kostkę, solimy, przyprawiamy pieprzem i smażymy w garnku również na maśle.
Jak cebula będzie już miękka oraz słodkawa w smaku to dodajemy posiekany czosnek i po 2 minutach smażone wcześniej kurki.
Wszystko razem dusimy kilka minut mieszając co jakiś czas.
Następnie do garnka wlewamy gorący bulion i po kilku minutach od czasu zagotowania zagęszczamy nasz sos dodając śmietanę zmieszaną z mąką pszenną.
Przecieramy ją nad garnkiem przez sitko i mieszamy całość dosyć często, żeby nie zrobiły się kluski, a następnie gotujemy kilka minut na niewielkim ogniu i mieszamy od czasu do czasu.
Sos kurkowy dla mnie nie wymaga już przypraw, ale każdy musi sam ocenić i ewentualnie doprawić pod własny smak.
Na koniec dodajemy siekany koperek oraz zieloną pietruszkę.
Więcej zdjęć poniżej:
Domowy sos kurkowy.
Jestem pod wrażeniem Twoich przepisów. Potrawy pycha i przepisy tak dokładne, że naprawdę początkujący kucharz da radę. I za to dziękuję, że nie zakładasz, że coś już powinnam wiedzieć :-*.
Dziękuję za miły komentarz 🙂 Pozdrawiam Darek.