Buchty śląskie.

Na Śląsku Opolskim nazywamy je buchtami, ale spotkałem się również z innymi nazwami np. pampuchy, kluski na parze, parowańce, bułki na parze, pyzy drożdżowe, parowce, kluski parowe, parzaki, kluski drożdżowe, pączki na parze, kluchy na łachu, kluski na lumpie, kluchy parzoki, paruchy.

Buchty śląskie są bez nadzienia i podaje się je najczęściej z sosami owocowymi, mięsnymi lub polane masłem i posypane cukrem ( cynamonem ).

Składniki:

– 750 g mąki pszennej
– 2 jajka
– 1 i 1/2 szklanki mleka
– 50 g świeżych drożdży
– 3 duże łyżki masła
– sól, cukier

Możemy zrobić z mniejszej ilości składników: 500 g mąki. 2 jajka, 1 szklanka mleka, 30 g drożdży, 2 łyżki masła, sól, cukier.

Sposób przygotowania:

Z ciepłego mleka, drożdży, 2 płaskich łyżek mąki i łyżeczki cukru sporządzamy rozczyn, który powinien mieć konsystencję gęstej śmietany.

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy płaską łyżeczkę soli, jajka oraz wyrośnięty rozczyn.

Wyrabiamy ciasto, wlewamy roztopione (letnie) masło i ponownie wyrabiamy tak długo, aż będzie odchodziło od ręki.

Formujemy kluski dowolnej wielkości i pozostawiamy do wyrośnięcia na posypanym mąką blacie pod przykryciem (najlepiej lniana ściereczka).

Czas wyrastania zależy od temperatury w domu i może trwać od 30 do 50 minut.

Gotujemy na parze pod przykryciem około 10 minut – można do tego celu kupić specjalną siatkę lub wykorzystać gazę, którą trzeba obwiązać dookoła garnka linką lub sznurkiem.

Z podanych proporcji wyjdzie nam około 40 średnich bucht, ale możemy się pobawić i zrobić również więcej mniejszych lub na odwrót.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.