Zakwas domowy na żur ( żurek ).

Składniki:

– 1 l przegotowanej letniej wody
– 200 g żytniej mąki razowej typ 2000 ( około 10-12 łyżek )
– 4-5 ząbków czosnku
– 3 liście laurowe
– 6-7 kulek ziela angielskiego

– skórkę chleba żytniego razowego (przyspiesza cały proces)

Uwaga:

Jeżeli nie pieczemy sami chleba na zakwasie, a co do kupnego chleba nie mamy pewności czy był upieczony na naturalnym zakwasie to radzę skórkę pominąć.

W kupnym pieczywie często jest używana chemia i taki chleb może nam zepsuć zakwas, który spleśnieje.

Sposób przygotowania:

Do słoika ( pojemność minimum 1,75 l ) wsypujemy mąkę i wlewamy wodę. Mieszamy dokładnie trzepaczką, żeby nie było grudek i wrzucamy obrany i zgnieciony czosnek, liście laurowe, ziele angielskie oraz skórkę chleba i ponownie wszystko mieszamy drewnianą łyżką.

Naczynie przykrywamy bawełnianą ściereczką lub gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po kilku godzinach należy ponownie wszystko wymieszać i zostawiamy zakwas w spokoju na 3 dni, w miarę ciepłym miejscu.

Po 3 dniach możemy zebrać z wierzchu pianę (czasami jak są dobre warunki i jest ciepło to piana powstaje już na drugi dzień) i usuwamy chleb, czosnek, ziele oraz liście. Wszystko mieszamy i ponownie odstawiamy na 24 godziny. W 4 dzień ponownie wszystko mieszamy, zbierając wcześniej pianę ( jeżeli taka powstała).

Codziennie przez cały czas robienia naszego zakwasu obserwujemy go – ma mieć przyjemny kwaśny zapach i nie może pojawić się pleśń, która eliminuje zakwas i niestety jest do wyrzucenia.

Zakwas jest gotowy do użycia po 5-6 dniach.

W zależności od indywidualnych preferencji smakowych ilość zakwasu jaka jest potrzebna na przygotowanie żuru (żurku) może być różna. Nigdy nie zrobimy idealnie dwóch podobnych zakwasów, bo jest różnica co do temperatury pomieszczenia, w którym przygotowujemy i przechowujemy zakwas oraz różnica w mące (typ mąki żytniej 2000, a różnica w ilości otrębów widoczna gołym okiem – wszystko zależy sit jakie młyn posiada).

Potrzebować więc możemy od 2 nawet do 4 szklanek na 2 litry wywaru. Dlatego właśnie proponuje pierwszy zakwas zrobić na 1 litr wody.

Podczas gotowania  żuru ( żurku ) proponuję wlać na początek około 2 szklanek na 2 litry wywaru, a po wstępnej degustacji zawsze można dodać więcej zakwasu.

Pozostały zakwas przelewamy do mniejszego słoika lub butelki i przechowujemy w lodówce (do 2 tygodni).

Możemy go po wyciągnięciu z lodówki wykorzystać do zrobienia kolejnego zakwasu na żur (żurek) po dolaniu letniej przegotowanej wody i dodaniu mąki żytniej, a następnie odczekaniu 2-3 dni, żeby zakwas „odżył”. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.