Bułki pszenno – żytnie na maślance.

Składniki na ciasto:

– 500 g mąki pszennej wrocławskiej typ 500 + dodatkowo 50-100 g do podsypania podczas wyrabiania
– 250 g mąki żytniej typ od 720 do 1400
1 szklanka ciepłej wody ( szklanka 250 ml )
1/3 szklanki oleju rzepakowego ( najlepiej tłoczonego na zimno )
– 2 łyżeczki soli, 1 łyżeczka cukru pudru

Składniki na zaczyn:

– 1 szklanka lekko podgrzanej maślanki ( szklanka 250 ml )
– 50 g świeżych drożdży
– 1 łyżeczka cukru pudru
– 1 łyżka mąki pszennej

Dodatkowo:

– ciepłe mleko do posmarowania bułek

– ewentualnie do bułek możemy dodać siemię lniane, kminek, czarnuszkę, żurawinę, prażoną cebulkę, prażony słonecznik, prażoną dynię, czosnek niedźwiedzi, orzechy lub inne dodatki

Sposób przygotowania:

W garnuszku do ciepłej maślanki dodajemy drożdże, łyżeczkę cukru pudru i łyżkę mąki – mieszamy i odstawiamy na około 10-15 minut w ciepłe miejsce, żeby nasz  zaczyn wyrósł.

Do większej miski przesiewamy mąkę, dodajemy cukier puder, wyrośnięty zaczyn, ciepłą wodę zmieszaną z solą i olej. Wszystko mieszamy i wyrabiamy ręcznie ciasto dodając trochę  mąki – następnie wkładamy ciasto do metalowej miski, lub naczynia żaroodpornego wysypanego mąką (żeby ciasto się nie przykleiło) i przykrywamy ściereczką.

Piekarnik nagrzewamy do temp. 50-60 C i wyłączamy.

Wkładamy do nagrzanego piekarnika miskę lub naczynie żaroodporne na około 25 minut i zamykamy drzwiczki na 10 minut, a następnie uchylamy je – ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto wkładamy z powrotem do większej miski lub wykładamy na stolnicę (ewentualnie blat kuchenny) i lekko uderzamy pięścią, żeby je odgazować. Oprószamy dłonie mąką, dzielimy ciasto na 12 części i z każdej formujemy okrągłą bułeczkę (w tym momencie dodajemy ewentualne dodatki).

Bułeczki układamy na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. Jednocześnie możemy włączyć piekarnik, żeby się nagrzewał i czekamy około 20 minut do wyrośnięcia bułek.

Przed samym włożeniem do piekarnika smarujemy bułki ciepłym mlekiem.

Blachę wkładamy na drugi stopień od dołu piekarnika i w zależności jak mocno wypieczone bułki chcemy mieć to czas pieczenia kształtuje się od 20 do 25 minut bez termo obiegu w temp. 220 C ustawiając piekarnik góra-dół.

Po upieczeniu smarujemy gorące bułki przegotowaną zimną wodą ( glazurowanie skórki ).

Na zdjęciu 9 bułek bez dodatków oraz 3 z kminkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.