Boczniaki w śmietanie z cebulą i natką pietruszki.

Boczniaki to grzyby, które mają niezwykłe wartości odżywcze i właściwości zdrowotne. Boczniaki obniżają poziom cukru i cholesterolu, a także niszczą komórki nowotworowe. Dodatkowo są źródłem białka, witamin i soli mineralnych. Warto włączyć je do diety, jeśli chcesz walczyć z przedwczesnym starzeniem się.

Boczniaki zawierają ergotioneinę – przeciwutleniacz, który chroni komórki przed uszkodzeniami i starzeniem się. Nie tracą tego składnika nawet podczas gotowania.

Dzięki tym niezwykłym zaletom odżywczym i korzystnemu działaniu na organizm zaliczane są do grzybów leczniczych.

Składniki dla 3-4 osób jako dodatek do makaronu lub 5-6 osób jako dodatek do obiadu:

– 1 kg boczniaków
– 2 duże cebule
– mały pęczek pietruszki
– 2 łyżki masła
– 500 g słodkiej śmietany 18 %
– 100 ml przegotowanej letniej wody
– sól, pieprz ziołowy

Sposób przygotowania:

Boczniaki czyścimy i kroimy kapelusze w paseczki.

Nóżki również możemy pokroić i wykorzystać do potrawy, ale będziemy musieli wtedy trochę dłużej gotować, gdyż są od kapeluszy twardsze.

Cebulę kroimy w pół plasterki, a pietruszkę siekamy.

Pokrojone boczniaki dusimy na patelni do czasu, aż woda odparuje, a następnie dodajemy 2 łyżki masła i po kilku minutach smażenia na niewielkim ogniu dodajemy pokrojoną cebulę.

Jak cebula zmięknie to potrawę przyprawiamy wstępnie pieprzem ziołowym oraz solą i dodajemy śmietanę oraz przegotowaną letnią wodę.

Wszystko dusimy na małym ogniu kilka minut i jak boczniaki są miękkie to dodajemy posiekaną pietruszkę oraz przyprawiamy już pod własny smak solą i pieprzem ziołowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.