– dodatkowo można użyć 1 paprykę czerwoną oraz 250 g pieczarek
Sposób przygotowania.
Mięso kroimy w kostkę lub paseczki i smażymy na smalcu.
Po odparowaniu wody dodajemy pokrojoną cebulę, którą solimy, przyprawiamy pieprzem i całość razem smażymy, aż cebula zmięknie.
Przekładamy mięso z cebulą do większego garnka, wlewamy 2 litry przegotowanej, gorącej wody i gotujemy około 15 minut.
Dodajemy marchewkę pokrojoną w słupki i kartofle pokrojone w kostkę – dolewamy ponownie 2 litry gorącej wody, a następnie jak się ponownie zagotuje dodajemy kostki drobiowo – wołowe i makaron zacierkowy.
Wszystko razem gotujemy i jak makaron będzie miękki dolewamy wrzątek ( tyle ile ubyło podczas gotowania) oraz wrzucamy pokrojone ogórki kiszone i dodajemy koncentrat pomidorowy.
Gotujemy, aż ogórki zmiękną i na koniec doprawiamy zupę pieprzem cayenne.
Żeby przyśpieszyć gotowanie to można ogórki kiszone po pokrojeniu zalać wodą i ugotować wcześniej w osobnym garnku, a następnie już miękkie dodać pod koniec gotowania.
Jeżeli ktoś ma ochotę to może dodać w trakcie końcowego gotowania pół szklanki słodkiej śmietany.
Część zupy można na gorąco przełożyć do słoików i po wystudzeniu przechowywać w lodówce lub zamrozić w pojemnikach.
Dodatkowo możemy słoiki pasteryzować w garnku z wodą – około 20 minut.
Dno garnka wyścielamy wtedy złożoną gazą, wkładamy słoiki, zalewamy ciepłą wodą na wysokość 3/4 słoików i od czasu zagotowania wody zmniejszamy płomień palnika i pasteryzujemy 20 minut.
Po wyciągnięciu słoiki odwracamy do góry dnem i układamy na desce drewnianej lub jakiejś podkładce odpornej na gorąc. Po 30 minutach możemy je obrócić i wystudzone przechowujemy w lodówce.
Możemy również słoiki poddać tyndalizacji i po takim procesie można je przechowywać w piwnicy lub na kuchennych półkach.
Tyndalizacja to metoda konserwacji żywności polegająca na trzykrotnej pasteryzacji co 24 godziny i stosuje się ją najczęściej do przetworów zawierających mięso.
1 – Proces tyndalizacji rozpoczniemy, gotując słoiki przez 45 minut (czyli pasteryzując). Jeszcze gorące wyjmujemy z wody, osuszamy i odstawiamy na 24 godziny. Pierwsze gotowanie zabija większość bakterii, które powodują psucie się żywności.
2 – Po upływie tego czasu słoiki gotujemy ponownie przez 45 minut. Zadaniem drugiej pasteryzacji jest zabicie bakterii, które przeżyły pierwszy proces.
3 – Następnego dnia jeszcze raz gotujemy słoiki (tym razem krócej – wystarczy już tylko 30 minut). Ten etap kończy tyndalizację – zniszczone zostały także przetrwalnikowe formy bakterii, a zawekowana żywność jest już praktycznie sterylna.
Tyndalizacja w pełni niszczy bakterie w żywności. Ponadto maksymalnie przedłuża okres przydatności do spożycia (nawet do kilku lat) przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych potrawy.
Dodaj komentarz