Domowe bułki czosnkowe.

Składniki na ciasto:

– 550 g mąki pszennej wrocławskiej typ 500 + trochę mąki do wyrabiania ciasta
– 3/4 szklanki ciepłej wody ( szklanka 250 ml )
– 1/4 szklanki oleju rzepakowego ( najlepiej tłoczonego na zimno )
– 1 łyżeczka cukru pudru
– 1,5 łyżeczki soli

Składniki na zaczyn:

– 2/3 szklanki lekko podgrzanej maślanki lub mleka ( szklanka 250 ml )
– 40 g świeżych drożdży
– 1 łyżeczka cukru pudru
– 1 łyżka mąki pszennej

Dodatkowo:

– ciepłe mleko do posmarowania bułek
– 100 g masła, 4-5 ząbków czosnku, 1 łyżeczka suszonej zielonej pietruszki lub czosnku niedźwiedziego

Sposób przygotowania:

W garnuszku do ciepłej maślanki dodajemy drożdże, łyżeczkę cukru pudru i łyżkę mąki – mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na około 15 minut w ciepłe miejsce, żeby nasz drożdżowy zaczyn wyrósł.

Do większej miski przesiewamy mąkę, dodajemy cukier puder, wyrośnięty zaczyn, ciepłą wodę zmieszaną z solą i olej. Wszystko mieszamy i wyrabiamy ręcznie ciasto dodając trochę mąki – następnie wkładamy ciasto do metalowej miski lub naczynia żaroodpornego wysypanego mąką, żeby ciasto się nie przykleiło.

Piekarnik nagrzewamy do temp. 50-60 C i wyłączamy.

Wkładamy do nagrzanego piekarnika miskę lub naczynie żaroodporne na około 40 minut i zamykamy drzwiczki – ciasto powinno co najmniej podwoić objętość.

Czosnek miażdżymy i rozcieramy na desce, solimy i razem z pietruszką dodajemy do miękkiego masła – wszystko razem ucieramy na jednolitą masę.

Wyrośnięte ciasto wkładamy z powrotem do większej miski lub wykładamy na stolnicę (ewentualnie blat kuchenny) i lekko uderzamy pięścią, żeby je odgazować. Oprószamy dłonie mąką, dzielimy ciasto na 6 części i z każdej formujemy podłużną bułkę ( mini bagietkę ).

Gotowe układamy na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy, nacinamy każdą ostrym nożem i czekamy około 25 minut do wyrośnięcia. Możemy włączyć piekarnik, żeby się nagrzewał.

Następnie nakładamy dwoma łyżeczkami w nacięcia połowę masła czosnkowego i przed samym włożeniem do piekarnika smarujemy bułki ciepłym mlekiem.

Blachę wkładamy na drugi stopień od dołu piekarnika i pieczemy 20 minut bez termo obiegu w temp. 220 C ustawiając piekarnik góra-dół.

Po tym czasie wyciągamy blachę z bułkami i ponownie nacinamy każdą bułkę jeszcze głębiej ( najlepiej to robić we dwoje – jedna osoba trzyma gorącą blachę, żeby się nie ruszała ). Nakładamy w nacięcia resztę masła czosnkowego i wkładamy blachę z powrotem do piekarnika na trzeci stopień od dołu. Pieczemy dodatkowo około 6-8 minut w temp. 220 C.

Po upieczeniu smarujemy gorące bułki przegotowaną zimną wodą ( glazurowanie skórki ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.