Kugel to tradycyjne danie żydowskie, które zakorzeniło się w niektórych rejonach Polski właśnie pod tą nazwą lub jako “babka ziemniaczana”, a w okolicach Radomska znane jako “kugiel”.
Inne nazwy tej potrawy z jakimi się spotkałem w zależności od regionu Polski to:
W kuchni żydowskiej najczęściej serwowane z mięsem gęsim lub kaczym, natomiast w kuchni polskiej z wieprzowiną (najczęściej żeberka), drobiem lub wołowiną.
Dawniej na Śląsku najczęściej przyrządzało się kugel z boczkiem oraz cebulą i podawało ze śmietaną.
Moja foremka ma rozmiary 30,25,6 cm
Z podanych proporcji wyjdzie nam 6 porcji – można sobie łatwo podzielić na pół i użyć mniejszej foremki.
Składniki:
– 2 kg kartofli po obraniu – około 700 g wędzonego boczku – około 8 płaskich łyżek mąki pszennej – 2 duże cebule – 2 jajka – sól, pieprz – smalec, olej – śmietana 18 %
Sposób przygotowania:
Kartofle obieramy ze skórki i trzemy na tarce z drobnymi oczkami. Cebulę kroimy w drobną kostkę, solimy i smażymy na smalcu lub oleju. Boczek kroimy w większą kostkę i smażymy (jeżeli jest chudy to można dodać łyżkę smalcu). Do startych kartofli dodajemy mąkę, jajka i podsmażoną cebulę – wszystko mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Foremkę lub naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem z wytopionego boczku i część boczku możemy wyłożyć na dno. Resztę boczku dodajemy do masy i ponownie mieszamy.
Wylewamy całą masę do foremki i wkładamy do nagrzanego piekarnika na 210 C.
Pieczemy bez termo obiegu ( góra – dół ) około 70 minut na najniższym stopniu, następnie wkładamy foremkę o 1 stopień piekarnika wyżej i dalej pieczemy około 30 minut.
Podajemy z lekko posoloną śmietaną.
Uwagi:
Jeżeli pieczemy w mniejszym naczyniu i wysokość przekracza 5 cm to dla upewnienia pod koniec pieczenia włóżmy suchy patyczek (wykałaczkę) i sprawdźmy, czy kugel jest upieczony w środku – możemy wtedy ewentualnie wydłużyć czas pieczenia.
Jeżeli chcemy użyć mniej mąki to po starciu kartofli możemy odlać do miseczki płyn, który po odstaniu wylewamy, a skrobię, która osiądzie na dnie dodajemy z powrotem do masy.
Dodaj komentarz