Białe kluski śląskie nadziewane farszem z indyka.

Na Śląsku dawniej nie znano pierogów, więc najczęściej lepiono biołe lub czorne kluski nadziewane mielonym mięsem pozostałym po rosole.

Kluski podawano obowiązkowo z okrasą (łomasta) i najczęściej była to stopiona na skwarki wędzona słonina (bioła szpyrka), podsmażona na smalcu (fecie) cebula lub wytopione kawałeczki wędzonego boczku (czorna szpyrka).

Jesienią podawano również z sosami grzybowymi.

Składniki podane są na 48 sztuk, ale łatwo możemy sobie przepis na kluski i farsz podzielić i zrobić mniej.

Składniki:

– 1,8 kg kartofli po obraniu ze skórki ( odmiany sypkie typu C-BC )
– 2 żółtka i odrobinę wody lub 2 całe jajka
– skrobia ziemniaczana
– sól

Jeżeli użyjemy kartofle, które są mniej sypkie ( mączne ) to będziemy musieli dodać trochę więcej mąki.

Sposób przygotowania:

Kartofle obieramy ze skórki i gotujemy w posolonej wodzie – następnie po ugotowaniu (najlepiej jak są jeszcze ciepłe) przeciskamy przez praskę do miski lub garnka i wyrównujemy. Wybieramy 1/4 części kartofli i w puste miejsce wsypujemy skrobię ziemniaczaną – dodajemy 2 żółtka zmieszane z odrobiną zimnej wody i wybrane wcześniej kartofle.

Dawniej na Górnym Śląsku do klusek nie dodawało się jajek i wynikało to z oszczędności ( zwyczaj ten pozostał do dzisiaj ), ale na Opolszczyźnie, gdzie nie było kiedyś takiej biedy często dodawało się żółtka lub całe jajka.

Ciasto wyrabiamy ręcznie na stolnicy lub kuchennym blacie, na który wysypujemy trochę skrobi ziemniaczanej, następnie odrywamy część ciasta i robimy wałeczek o średnicy około 3-4 cm, z którego odcinamy 4 cm kawałki.

Z każdego kawałka robimy placuszek na który nakładamy mięsny farsz i lepimy kluski układając je na talerzu podsypanym skrobią ziemniaczaną, żeby nie kleiły się do siebie.

Kluski wrzucamy na osolony wrzątek i na małym ogniu gotujemy około 4 minut od czasu wypłynięcia na powierzchnię i ponownego zagotowania wody.

Zawsze na próbę wyciągam jedną kluskę i kosztuję, czy jest już ugotowana w środku.

Jeżeli zabraknie nam farszu to lepimy sobie kilka zwykłych jarskich klusek.

Część klusek po ugotowaniu i wystudzeniu możemy zamrozić i zjeść w późniejszym czasie. Najlepiej po odmrożeniu podgrzać je w piekarniku, w sosie lub na roztopionym tłuszczu.

Przepis na farsz z indyka poniżej:

Farsz z indyka do pierogów, pyz, knedli, krokietów lub klusek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.