Bigos do słoików z białej kapusty, kiełbasy oraz pomidorów.

Przepis na bigos poniżej:

Bigos z białej kapusty, kiełbasy oraz pomidorów.

Część bigosu można na gorąco przełożyć do słoików i po wystudzeniu przechowywać w lodówce lub zamrozić w pojemnikach.

Dodatkowo możemy słoiki pasteryzować w garnku z wodą – około 20 minut.

Dno garnka wyścielamy wtedy złożoną gazą, wkładamy słoiki, zalewamy ciepłą wodą na wysokość 3/4 słoików i od czasu zagotowania wody zmniejszamy płomień palnika i pasteryzujemy 20 minut.

Po wyciągnięciu słoiki odwracamy do góry dnem i układamy na desce drewnianej lub jakiejś podkładce odpornej na gorąc. Po 30 minutach możemy je obrócić i wystudzone przechowujemy w lodówce.

=============================================================================

Możemy również słoiki poddać  tyndalizacji i po takim procesie można je przechowywać w piwnicy lub na kuchennych półkach.

Tyndalizacja to metoda konserwacji żywności polegająca na trzykrotnej pasteryzacji co 24 godziny i stosuje się ją najczęściej do przetworów zawierających mięso.

1 – Proces tyndalizacji rozpoczniemy, gotując słoiki przez 45 minut (czyli pasteryzując). Jeszcze gorące wyjmujemy z wody, osuszamy i odstawiamy na 24 godziny. Pierwsze gotowanie zabija większość bakterii, które powodują psucie się żywności.

2 – Po upływie tego czasu słoiki gotujemy ponownie przez 45 minut. Zadaniem drugiej pasteryzacji jest zabicie bakterii, które przeżyły pierwszy proces.

3 – Następnego dnia jeszcze raz gotujemy słoiki (tym razem krócej – wystarczy już tylko 30 minut). Ten etap kończy tyndalizację – zniszczone zostały także przetrwalnikowe formy bakterii, a zawekowana żywność jest już praktycznie sterylna.

Tyndalizacja w pełni niszczy bakterie w żywności. Ponadto maksymalnie przedłuża okres przydatności do spożycia (nawet do kilku lat) przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych potrawy.

6 komentarzy

 1. Dzień dobry, czy próbował Pan tundalizować bigos z młodej kapusty. Chciałam zrobić mężowi w trasę, a tyndalizacja jest najbezpieczniejsza. Zastanawialam się nad tym aby krócej gotować bigos, a później tundalizować. Nie chciałbym aby kapusta się rozciapała. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Próbowałem i tak jak piszesz trzeba kapustę gotować dosyć krótko „na chrupko”, żeby potem nie zrobiła się zbyt duża ciapa w słoikach. Wszystko też zależy od rodzaju białej kapusty i jednym razem może wyjść w miarę ok, a innym razem może się zbyt rozgotować w słoikach i będzie kapuśniak 🙂

   1. A jeśli chodzi o tyndalizacje to jak długo Pan to robił dwa razy po godzinie i raz pół? Bo to może być trochę za dużo – tak mi się wydaje… Teoretycznie ludzie robią duszoną kapustę na zimę pasteryzując 40 min dając troszeczkę octu i odwracając słoiki, ale to sama kapusta a tu jest mięso więc to za krótko.

    1. 2 x po 45 minut i 1 x 30 minut, ale niektórzy robią 3 x po 30 minut. Widziałem kiedyś też przepisy o dwukrotnej pasteryzacji 1 x 60 i 1 x 30, ale według tego co czytałem taka pasteryzacja może nie być wystarczająca, jeżeli długo przechowujemy potem słoiki i mogą w przetworach pojawić sie jakieś formy bakteryjne.

     1. Dwukrotna też wydaje mi się że za mało. No nic spróbujemy najwyżej będzie mąż jadł kapuśniak 😂 dziękuję za szybkie odpowiedzi. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.