To typowo domowy przepis rodem z Chorwacji i raczej nie kupimy tego u nich w sklepach.
Bardzo prosty w wykonaniu, sprawdza się jako dodatek do gotowanych, smażonych i pieczonych mięs, gotowanej kiełbasy lub parówek, kiełbasy z rożna, wędlin lub do smarowania mięsa na rolady.
Składniki:
– 4 – 4,5 kg czerwonej papryki – 500-600 g musztardy o łagodnym smaku ( osobiście używam musztardy miodowej) – 200 ml oleju rzepakowego – opcja to miód gryczany, akacjowy lub wielokwiatowy 1-2 łyżki ( ja dodaję, a to czy wy dodacie stwierdzicie sami pod koniec po wstępnej degustacji )
polecam wykorzystać musztardę miodową lub pół na pół miodową, stołową lub delikatesową
nie polecam musztardy sarepskiej, chrzanowej oraz musztard ostrych – smak potrawy będzie gorzkawy
Składniki na zalewę:
– 150 ml octu spirytusowego lub winnego – 150 ml wody – łyżeczka pieprzu czarnego w ziarenkach – 4-5 listków laurowych – 1 łyżka cukru – 1 łyżeczka soli
Sposób przygotowania:
Paprykę myjemy, a następnie wycinamy gniazda i kroimy na 3-4 cm paseczki.
W większym garnku ( 7 l ) garnku mieszamy składniki na zalewę i wrzucamy paprykę (papryka puści własny sok, więc zalewy nie trzeba więcej).
Jak papryka zacznie się gotować to po 5 minutach wyłączamy palnik, a następnie studzimy i odcedzamy (podczas studzenia możemy co jakiś czas paprykę wymieszać).
Zalewa z sokiem, z papryki już nie będzie nam potrzebna (możemy też powybierać z papryki ziarenka pieprzu, które mogą nas denerwować podczas jedzenia).
Musztardę mieszamy dokładnie z olejem i dodajemy do wystudzonej papryki, a następnie ponownie mieszamy i próbujemy – w tym momencie decydujemy czy dodajemy miód.
Gotową paprykę nakładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut w garnku z wodą i wyłożoną na dnie gazą lub 30 minut w piekarniku, w temp. 130 C
Słoiki wyciągamy, odwracamy je do góry dnem i odstawiamy na drewnianą deseczkę, na 30 minut.
Z podanych proporcji wyjdzie 6 słoików o pojemności 0,5 l
Można wykorzystać 2-3 żółte papryki dla urozmaicenia koloru.
Dodaj komentarz