Dżem z malin.

Dżem możemy zrobić metodą tradycyjną bez dodawania zagęszczaczy – polega to tylko i wyłącznie na długim, wolnym gotowaniu dżemu, aż sam zrobi się gęsty.
Zajmuje to nieco dłużej czasu ( około 4 godziny), ale jest wykonalne.

Druga metoda to dodanie naturalnej pektyny (do kupienia przez internet) – proszek z pektyną jest to najbardziej naturalny zagęszczacz owocowy do dżemów i galaretek. Nie zawiera konserwantów.

Trzecia metoda to dodawanie proszku zagęszczającego dżem typu ” Dżemix “, ” Żelfix ” i w ten sposób powstaje bardzo szybko konsystencja dżemu.

Każdy sam może zdecydować jakim sposobem chce zrobić swój dżem.

Składniki:

– 2 kg malin
– 30 g pektyny ( starczy na 2 kg owoców )
– 0,7 -1 kg cukru ( ilość zależy od tego jaki słodki chcemy mieć dżem )

Sposób przygotowania:

Maliny płuczemy i przebieramy – owoce wyglądające podejrzanie wyrzucamy.

Do garnka z malinami wlewamy 125 ml wody (pół szklanki), a następnie maliny rozgniatamy, doprowadzamy do zagotowania i na niewielkim ogniu gotujemy około 10 minut mieszając od czasu do czasu.

Dodajemy połowę cukru zmieszanego z pektyną i za chwilę resztę cukru.

Gotujemy do całkowitego rozpuszczenia cukru i nakładamy gorący dżem do wyparzonych słoiczków.

Pasteryzujemy w piekarniku 40 minut w temp. 120 C lub 20 minut w garnku z wrzącą wodą (dno garnka wykładamy ściereczką lub gazą) – po wyciągnięciu odwracamy słoiki do góry dnem na 20 minut.

Przepis jest na 7-8 słoiczków o pojemności 350 ml (przy użyciu pektyny) – jeżeli chcemy gotować nasz dżem dłużej w sposób naturalny to słoików wyjdzie mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.