Domowe ogórki małosolne.

Jeżeli ogórki były zbierane dzień wcześniej to zalewamy je zimną wodą na około 2 godziny, żeby nam odżyły, a następnie myjemy. Natomiast jeżeli były zrywane w dniu kiedy robimy przetwory do słoika to wystarczy je umyć.

W ogórkach odcinamy końcówki (szybciej zaczną się kisić) i na spód dużego słoja (około 3 litry) wkładamy długą gałązkę świeżego kopru, który da nam wspaniały aromat, dodajemy kilka obranych ząbków czosnku i kilka słupków obranego chrzanu.

Wkładamy pionowo ogórki i mniej więcej w połowie słoika dodajemy drugą gałązkę świeżego kopru, ponownie kilka ząbków czosnku i kilka słupków chrzanu, a następnie znów ogórki i na wierzch gałązkę kopru, żeby przytrzymała nam ogórki.

Zalewamy gotującą się wodą zmieszaną z solą (proporcje to 1 łyżka soli kamiennej niejodowanej na 1 litr wody np. sól Kłodawska) – zostawiamy sobie szklankę takiej wody na dolewkę ponieważ ogórki część „wypiją” i trzeba będzie po kilku godzinach dolać.

Na wierzch nakładamy mały talerzyk i w zależności od temperatury otoczenia ogórki są gotowe do spożycia po 2-3 dniach.

Na wszelkiego rodzaje przetwory z ogórków gruntowych używam od ponad 25 lat tylko jasnej odmiany ogórków, a od 8 lat są to wyłącznie ogórki odmiany „Śremskie” i „Śremianin”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.