Polędwiczki wieprzowe smażone w całości.

Składniki:

– 2 -3 polędwiczki wieprzowe
– 60-70 g smalcu
– domowa jarzynka lub vegeta, papryka słodka, pieprz czarny mielony

Sposób przygotowania:

Polędwiczki myjemy, osuszamy i jeżeli są większe to kroimy na pół, a jak mniejsze to smażymy w całości.

Wkładamy je do garnka z roztopionym smalcem, przyprawiamy jarzynką, czarnym pieprzem i smażymy chwilę z każdej strony. Następnie wlewamy 3/4 szklanki gorącej przegotowanej wody i dusimy polędwiczki na małym ogniu najpierw pod przykryciem obracając je co kilka minut ze wszystkich czterech stron, a następnie jak obróciliśmy już z każdej strony to pod częściowym przykryciem.

Kiedy woda wyparuje to przyprawiamy słodką papryką i smażymy z każdej strony dolewając 2-3 razy trochę gorącej wody (5-6 łyżek), żeby polędwiczki za szybko się nie przypiekły i doszły w środku.

Wyciągamy z garnka kiedy stwierdzimy, że są odpowiednio dla nas podsmażone.

Kroimy do obiadu na grubsze plastry lub po wystygnięciu już na zimno wykorzystujemy do kanapek i kroimy na cienkie plasterki.

Pozostały tłuszcz po smażeniu wykorzystujemy do zrobienia sosu pieczeniowego, a jeżeli mamy zamiar polędwiczki wykorzystać do innych potraw lub zjeść na zimno to tłuszczu nie wyrzucamy.

Radzę wtedy zalać garnek 1/4 szklanki gorącej wody i pomieszać trochę, żeby tłuszcz nam się odkleił od dna i wtedy należy go schować w małym pojemniczku do zamrażarki. Przyda nam się do zrobienia sosu w innym terminie np. do pulpetów, mięs gotowanych lub kotletów mielonych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.