Łazanki z mieszanej kapusty, kiełbasy oraz cebuli.

Składniki:

– 1,5 kg białej lub włoskiej kapusty
– 1,2 kg kiszonej kapusty
– 1,5 kg ulubionej kiełbasy
– 6 dużych cebul
– 3 paczki po 500 g każda makaronu łazanki z pszenicy durum
– 250 ml ( 1 szklanka ) uniwersalnego oleju rzepakowego tłoczonego na zimno na którym można smażyć
– ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz czarny mielony

Sposób przygotowania:

Kapustę białą obieramy z wierzchnich liści, szatkujemy (głąb wyrzucamy) i solimy. Po 20 minutach kapustę odciskamy z powstałej wody (którą wylewamy), a następnie zalewamy ją zimną wodą, dodajemy 2 łyżeczki soli i gotujemy do miękkości dodając 5-6 kulek ziela angielskiego i 2-3 liście laurowe.

W drugim garnku gotujemy do miękkości kiszoną kapustę również dodając 2-3 liście laurowe i 5-6 kulek ziela angielskiego.

Kiełbasę kroimy w kostkę i smażymy na oleju ( pół szklanki ), cebulę również kroimy w kostkę, a następnie solimy ją, doprawiamy pieprzem i smażymy na reszcie oleju.

Makaron gotujemy w osolonej wodzie.

Ugotowane kapusty po odcedzeniu z wody oraz makaron, kiełbasę i cebulę wraz z całym tłuszczem przekładamy do większej miski. Przyprawiamy sporą ilością pieprzu i solimy – mieszamy i łazanki gotowe.

Z podanych proporcji wyjdzie około 7 kg łazanek (część można sobie zamrozić i będzie jak znalazł na pracowite dni).

Przepis jest tak napisany, że łatwo sobie podzielić proporcje składników, gdyby ktoś miał ochotę zrobić z jednej paczki makaronu.

Może się wydawać, że szklanka oleju to dużo, ale po wymieszaniu wszystkich składników sami stwierdzimy, że łazanki potrzebują sporo tłuszczu, żeby wszystkie składniki połączyć i żeby lepiej smakowały. Dlatego polecam kupować oleje dobrej jakości, tłoczone na zimno w małych rodzinnych olejarniach.

Osobiście oleje od kilku lat kupuję wyłącznie w olejarni Krzysztofa Gałkowskiego.

– rzepakowy uniwersalny do smażenia, rzepakowy ciemny do spożycia na zimno, lniany oraz olej z lnicznika siewnego ( rydzowy )

http://www.olejarnia.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.