Rolady wołowe ( zrazy zawijane ) z boczkiem, cebulą i ogórkiem kiszonym.

Składniki na 10 rolad:

– 1,2 kg wołowiny ( najlepszy na rolady jest rostbef )
– 150 g wędzonego boczku
– 3 średnie kiszone ogórki
– 1 duża lub 2 mniejsze cebule
– ulubiona musztarda 
– pieprz, sól, 
– tłuszcz wołowy ( łój ) lub olej rzepakowy
– mąka pszenna

Sposób przygotowania:

Jeżeli na mięsie jest biała błona to usuwamy ją, a następnie kroimy na 9-10 równych plastrów i rozbijamy – przyprawiamy z obu stron pieprzem i solą. Boczek kroimy w plastry, ogórki wzdłuż na ćwiartki lub 6 części jak są większe, a cebulę w grubsze pół plasterki.

Smarujemy każdy kawałek mięsa musztardą i nakładamy plasterek boczku oraz po dwa kawałki cebuli i ogórka. Zwijamy rolady i spinamy je szpikulcami, wykałaczkami lub związujemy nitką.

Smażymy pod częściowym przykryciem na tłuszczu w większym garnku, obracając rolady z każdej strony – na początku podlewamy je trochę gorącą wodą, żeby dusiły się i w miarę zmiękły przed końcowym smażeniem. Jeżeli użyjemy innego rodzaju wołowiny i wydaje nam się, że mięso nadal jest zbyt twarde to zaleca się skropienie go zawartością jednego kieliszka wódki. Po odparowaniu wody smażymy jeszcze jakiś czas do ładnego zarumienienia.

Podsmażone rolady wyciągamy i po chwili jak lekko wystygną wyciągamy szpikulce lub wykałaczki.

Na bazie pozostałego w garnku  tłuszczu robimy sos.

Zalewamy tłuszcz gorąca wodą ( około 1 l ) i gotujemy kilka minut, zagęszczamy sos wodą zmieszaną z mąką ( 200 ml zimnej wody + 2 łyżki mąki ). Doprowadzamy ponownie do zagotowania mieszając dosyć często i wkładamy rolady. Wszystko razem dusimy na niewielkim ogniu około 15 minut, próbując w trakcie sos – jeżeli będzie mało wyrazisty to możemy doprawić przyprawami lub kostką pieczeniową.

 

4 komentarze

    1. Boczek nadaje fajny smak, ale można go pominąć jak ktoś nie lubi lub zamiennie dodać wędzoną polędwicę lub usmażone pieczarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.